Nejdůležitější zboží na světovém trhu


Každý z nás ví, že nejdůležitějším zbožím na světovém trhu je ropa, která je opravdu potřeba. V dnešní době je opravdu všude, kam se jen podíváte. Najdete ji dokonce i v lécích. Málokdo ale ví, že druhým nejdůležitějším zbožím pro lidskou populaci je káva, která je hned v závěsu po ropě a právě o kávě si dnes něco málo povíme.
zrnková káva.jpg
Pokud se podíváte na všechny možné druhy kávovníku, můžete si povšimnout toho, že všechny mají něco společného. Rozdíly jsou mezi nimi ale opravdu velmi patrné. Může se jednat například i o velikost listů, kterou někdy pouhým okem lze těžko rozeznat.
Kávovníky jsou už odedávna africkým rodem a nevyskytují se ani v jiných oblastech světa. Dokonce se v Africe nachází i několik regionů, kde se kávovníky vyskytují a hlavně rostou.
Za nejznámější druh kávy bychom mohli považovat asi Coffea arabica, který pochází ze severovýchodu Afriky.
Nejčastěji se plantáže zakládají hlavně v tropických oblastech a to nejčastěji v oblastech horských a podhorských. O kávovnících se proslýchá, že mají rády vysokou vlhkost a velmi mírně zastínění stanoviště.
Ty největší plantáže můžete vidět založené v tropickém lese, který už je tak nějak původní. Některé stromy se zde ale nechávají růst, aby poskytovaly potřebný stín, který kávovníky potřebují.
kávová zrna a kávový šálek.jpg
Aby byl zajištěn dobrý růst a hlavně kvalita plodů, je důležité vhodně zvolit lokalitu. Místní podmínky totiž výrazně ovlivňují samotnou chuť kávy.
Možná byste ani neřekli, jak obrovská alchymie je samotné pěstování, úprava nebo míchání všelijakých směsí.
Až budete zase zítra nebo někdy příště pít váš oblíbený šálek kávy, vzpomeňte si na to, že za tímto šálkem stálo mnoho úsilí a hlavně práce různých lidí. Právě díky nim je vám umožněno vychutnat si tohle výtečné potěšení.
Není se tedy čemu divit, že je káva hned po ropě považována za druhé nejdůležitější zboží na trhu.

4.4/5 - (9 votes)