Parkování už nemusí být horor


Dobrý řidič by měl zvládat jízdu autem v náročných podmínkách, kterými jsou nepřízeň počasí, velký provoz na silnicích, orientace v prostředí, dobré čtení značek a zejména dodržování předpisů a jízda bez nehod. K dovednostem dobrého řidiče patří ovšem bezesporu také parkování. V dnešní době se parkování stává problémem i pro zkušené řidiče, jelikož vůbec nalézt volné parkovací místo ve městě, je mnohdy spíše o štěstí, než o umění. Zejména ženy se však potýkají s parkováním jako dovedností obecně, a proto v případě, že vybírají nové auto, často kladou důraz na různé asistenty a automatické parkovací systémy.
plná ulice aut
Vývoj těchto asistentů při parkování prošel za poslední roky revolučním vývojem. Dá se předpokládat, že se budou stále zlepšovat. Nicméně, co lze již dnes v autě mít a díky čemu se nám bude lépe parkovat?

Automatické parkování – je založeno na fungování senzorů, které jsou umístěny v předním a zadním nárazníku a také na bocích našeho vozidla. Auto vypočte velikost parkovacího místa a na základě toho pak auto samo otáčí volantem a řidič dostává pokyny k tomu, aby jel dopředu či dozadu, popřípadě, aby sešlápl brzdu.
Automatické parkování na dálku – díky mobilní aplikaci, můžete zaparkovat své auto i v případě, že v něm přímo nesedíte. Prostřednictvím připojení přes Bluetooth tak automobil řídíte mobilem a parkování se pak podobá trochu hře s autíčkem na dálkové ovládání. Tuto vychytávku však mají zatím pouze auta s automatickým řazením.
kryté parkoviště
Parkování z ptačího pohledu – díky kamerám, které jsou na autě umístěny vpředu, vzadu a na zpětných zrcátkách, je sestaven přesný obraz vozu a jeho okolí, díky kterému se taktéž bez problémů zaparkuje.
Problémy však nemusí nastat pouze v situaci, kdy parkujeme, ale vůbec se pohybujeme na parkovišti, či z něho vyjíždíme. Často nepřehledné situace a špatná viditelnost může zavinit, že vyjíždí několik aut najednou a hrozí nám kolize. Díky funkci, která nás informuje o přijíždějícím vozidle, se tomuto dá zabránit. Radar je umístěn v zadním nárazníku a proto, když z parkovacího místa couváme, dostaneme informaci o tom, abychom zastavili, případně se automaticky sepne brzda.

4.4/5 - (13 votes)